I. ПРАВЕН СТАТУТ
Чл. 1. (1) Сдружението “Българско дружество по фармакология, клинична фармакология и терапия” е юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза, учредено на основание чл. 1 и чл.19, ал.1 от ЗЮЛНЦ.
(2) Българско дружество по фармакология, клинична фармакология и терапия е автономна и доброволна организация на специалисти с висше образование, които се занимават с научноизследователска дейност в областта на експерименталната фармакология, клиничната фармакология и терапия. Основава се на общност на интересите на учредителите и членовете си и готовността им за обединяване на усилията им в насоките, начертани от настоящия устав.
Чл. 2. Наименованието на Сдружението е “Българско дружество по фармакология, клинична фармакология и терапия” може да се изписва с абревиатура БДФКФТ. На латиница наименованието на Дружеството се изписва, както следва: “Bulgarian Association of Pharmacology, Clinical Pharmacology and Therapeutics”.
Чл. 3. Лого, печат
(1) Сдружението има собствен лого, чието графично изображение е прието от учредителите. Логото се поставя в левия горен ъгъл на всички бланки и материали, изходящи от името на Сдружението.
(2) То има кръгъл печат, с околовръстно изписване на наименованието му, в средата на който е нанесено изображението на логото.
Чл. 4. Седалище и адрес на управление
- Седалището на БДФКФТ е в гр. София, ул. „Здраве“ № 2, Медицински Университет – София, Медицински факултет, Катедра по фармакология и токсикология.
- Аресът на управление на Сдружението е Катедра по фармакология и токсикология, Медицински факултет, Медицински Университет – София, ул. „Здраве“ № 2, гр. София, 1431.
Чл. 5. Дейността на Сдружението не се ограничава със срок.
II. ДЕЙНОСТ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 6. Цели на БДФКФТ.
- Стимулиране на научните изследвания в областта на фармакологията, клиничната фармакология и рационалната терапия;
- Популяризиране на научните постижения в областта на фармакологичните науки и терапията у нас и чужбина;
- Съдействие за повишаване на квалификацията на членовете на сдружението, за разширяване и задълбочаване на техните теоретични и практически познания;
- Координиране и подпомагане на дейността на специализираните направления на дейност на сдружението: Фармакология и Клинична фармакология и терапевтика, изпълнявани на принципа на териториалното позициониране във висшите медицински университети в РБългария.
- Подпомагане на сътрудничеството в областта на фармакологичните изследвания с други научни и медицински организации в страната и чужбина;
- Участие със свои специалисти в съставяне на учебни планове и програми за университетското образование и следдипломна квалификация по фармакология, клинична фармакология и други медицински дисциплини;
- Съдействие за установяване на сътрудничество между специалистите в различни области за обмяна на опит и приложение на положителни практики и методи на обучение, научноизследователска дейност и лечение.
- Сътрудничество с всички държавни и обществени организации със сродни задачи и цели.
Чл. 7. Средства за постигане на целите
Сдружението ще постига установените в чл. 6 от настоящия устав свои цели със следните основни средства:
- Осъществяване на консултативни функции по конкретни научноизследователски и образователлни проекти и клинични проучвания;
- Планиране и изпълнение на проекти;
- Поддържане на взаимоотношения на сътрудничество с държавните институции, висши учебни заведения, научни и научно-приложни институти, в които е застъпено обучение или работят по проблемите на на фармакологията, клиничната фармакология и терапевтика;
- Установяване и поддържане на международни контакти, привличане на изтъкнати чуждестранни учени в осъществяването на проекти;
- Организиране на обмен на специалисти, с цел повишаване на научния и административен капацитет на ангажираните в сферата на на фармакологията, клиничната фармакология и терапия експерти;
- Организиране на обществени кампании, научни форуми, разпространяване на резултати и информация и осъществяване на научен, технологичен и културен трансфер;
- Извършване на издателска дейност на печатни материали и разпространяване на електронни издания;
- Обединяване на усилията си с тази на сродни организации в страната и чужбина;
- Всяка друга незабранена със закон дейност за постигане на основните цели на сдружението.
III. ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ
Чл. 8. Предметът на дейност на сдружението е стимулиране на научните изследвания в областта на фармакологията, клиничната фармакология и терапевтика, популяризиране на научните постижения у нас и чужбина, както и осигуряване на високо ниво на университетското образование и следдипломна квалификация в тези области.
IV. ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО
Чл. 9. Сдружението се представлява пред физически и юридически лица, органи, организации и Държавата, от Председателя на Управителния съвет или от посочен от него заместник, заедно и поотделно.
V. ЧЛЕНСКИ СЪСТАВ
Чл. 10. Членството в Сдружението е доброволно. Членове могат да бъдат физически и юридически лица, които имат обучение и/или професионална квалификация в областта на фармакологичните и терапевтични науки.
Чл. 11. Членовете на Сдружението запазват своята юридическа и икономическа самостоятелност. Сдружението не носи отговорност за задълженията на членовете си.
Чл. 12. БДХКФТ има редовни и почетни членове.
Чл. 13. (1) Всеки кандидат за член заявява това писмено и декларира, че приема Устава на Сдружението. За доказване на съпричастността си към целите на сдружението, кандидатът може да представи и други избрани от него писмени материали, публикации, електронни носители, доказващи дейността му в областта, предмет на дейност на Сдружението.
(2) Подадените заявления за членство се разглеждат и гласуват на първото редовно заседание на Управителния съвет, следващ подаването им.
Чл. 14. Редовните членове на сдружението имат следните права:
- Да участват в заседанията на Общото събрание лично или чрез упълномощен представител и да гласуват при вземането на решения. Всеки член има право на един глас;
- Да избират и да бъдат избирани в ръководните органи на сдружението;
- Да получават текуща информация за дейността на Сдружението, по време на ежегодното отчетно общо събрание;
- Да получават необходимите препоръки при осъществяването на контакти на национално и международно ниво;
- Да взимат участие в научните и организационните прояви на сдружението и да правят предложения по всички въпроси на неговата дейност;
- Да сътрудничат в издания в областа на фармакологичните науки;
- Да напускат Сдружението при спазване на установената за целта процедура.
Чл. 15. Редовните членове имат следните задължения:
- Да спазва изискванията на Устава и другите вътрешни регламентиращи актове, както и решенията на Общото събрание и Управителния съвет;
- Да работи за постигане на целите на сдружението;
- Да участват активно в дейността на сдружението и специализираните секции, на които е член;
- Да изпълнява точно финансовите си задължения към сдружението, произтичащи от решенията на ОС по чл. 16, ал. 1 от този Устав.
Чл. 16. (1) Членовете на Сдружението дължат членски внос при възникването на членственото им правоотношение в определен от Общото събрание размер на годишна база. Превежда се по банковата сметка на Сдружението веднъж годишно за срока на членството им.
(2) При необходимост от набиране на допълнителни средства за дейността, Oбщото събрание може с единодушно решение да предвиди увеличаване на членския внос, размера и сроковете, при които той е изискуем, както и да актуализира размера му.
Чл. 17. Почетните членове на сдружението се приемат от ОС на сдружението с явно гласуване на 2/3 от делегатите. За почетни членове се предлагат:
- Български учени с особени постижения в областа на фармакологичните науки;
- Чуждестранни учени, известни със своите постижения в областа на фармакологичните науки и допринесли за развитието им в България;
- Почетните членове се ползват с правата на редовните членове, без правото да избират и да бъдат избирани в ръководните органи на сдружението. Те не плащат членски внос и такси за участие в конгресите на сдружението.
Чл. 18. Членството в Сдружението се прекратява с настъпване на някое от следните събития:
- С писмено предизвестие от страна на напускащия член, отправено до Управителния съвет не по-късно от един месец преди посочената дата на напускането.
- При прекратяването и ликвидацията на юридическото лице, респ. при смърт или поставяне под запрещение на физическото лице-член на Сдружението.
- По решение на Управителния съвет за изключване на член, когато е налице негово поведение, несъвместимо с по-нататъшното му членство в Сдружението. Това решение следва да бъде мотивирано и за него да са гласували не по-малко от 2/3 от състава на управителния съвет. Решението влиза в сила 30 дни след съобщаването му на засегнатия член, ако не бъде оспорено от него на последващо заседание на 3лен съвет.
- С отпадане поради невнасяне на дължими членски вноски в рамките на две години и неучастие в дейността на сдружението, което се констатира от Управителния съвет с надлежен протокол, който се съобщава на засегнатия член. Той може да оспори констатациите на протокола или да посочи обективни пречки или други основателни доводи за запазване на членството си в 30-дневен срок от съобщението. В този случай, протоколът заедно с възраженията се внасят на следващото събрание на контролен съвет, което се произнася с решение. Ако засегнатият член не оспори протокола в срок, УС се произнася с решение за освобождаване на члена.
- По реда на т.3 и 4 не могат да бъдат изключвани и освобождавани членовете-учредители.
- Членските права и задължения са непрехвърляеми и не преминават върху други лица в случай на смърт на физическото лице или на прекратяване на юридическото лице-член на сдружението. Членските права се упражняват лично и от законен представител на съответния член или от упълномощено от законния представител лице, легитимиращо се с изрично писмено пълномощно.
- При прекратяване на членството имуществените отношения между бившия член или правоприемниците му и сдружението се уреждат след приемане на годишния финансов отчет от общото събрание. В случай на непогасени задължения на бившия член към сдружението се извършва прихващане от вземанията му от сдружението.
Чл. 19. Сдружението води книга за членството, в която се отразява състава на сдружението към даден момент. Вписванията в книгата са определящи за кворумите и мнозинствата, свързани с работата на Общото събрание.
VI. ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 20. (1) Органи на управление на сдружението са:
- Общо събрание (ОС);
- Председател и управителен съвет (УС);
- Контролен съвет.
(2) По решение на Общото събрание на сдружението могат да бъдат сформирани комисии и други органи с временно или постоянно предназначение.
(3) По решение на УС на сдружението могат да бъдат създавани помощни органи, на които той има право да делегира част от поставените му функции.
(4) С учредяване на сдружението се сформират секции по направления на дейност с отговорник един от членовете на УС. Отговорникът на съответната секция се избира от УС с обикновено мнозинство.
Чл. 21. Общо събрание на сдружението
- Общото събрание е върховен орган на сдружението и включва всички негови членове.
- Общото събрание се свиква не по-малко от веднъж годишно от УС по негова инициатива. То може да се свика и по искане на 1/3 от членовете на Сдружението или на контролния съвет в случай на установяване на нарушения в работата на УС. Ако в случаите по изр. 2, УС в едномесечен срок не свика ОС, то се свиква от съда по седалището на сдружението по писмено искане на заинтересуваните лица или натоварен от тях представител.
- Свикването се извършва чрез покана, която се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, а съдържанието й се изпраща като e-mail до всички членове на сдружението (удостоверено с разпечатка от изходящата кутия на електронния пощенски адрес на сдружението) или по пощата с обратна разписка, както и по всякакъв друг начин валидно удостоверяващ нейното изпращане.
- Времето от оповестяване на поканата по реда на ал. 3 до откриването на Общото събрание не може да бъде по-малко от 10 работни дни.
- Общо събрание може да се проведе и без горните процедури, в случай, че всички членове се съгласят единодушно за провеждането и дневния му ред, като съгласието се изразява в писмена форма преди откриването на съответното заседание на Общото събрание.
- Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на Общо събрание и данни по чия инициатива то се свиква.
- Мястото на провеждане на редовното годишно общо събрание се определя на предходното общо събрание.
- Общото събрание е законно, ако на него присъстват поне 1/2 от членовете му. Когато участието се осъществява чрез представител, Общото събрание проверява законността на представените пълномощни. Всеки отсъстващ член може да упълномощи само един представител; не се допуска двама или повече членове да се представляват от един и същ пълномощник.
- Член на общото Събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до него, неговия съпруг/съпруга или роднини по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство – до втора степен включително.
- При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, независимо от броя на явилите се членове.
- Всеки член на Общото събрание има право на един глас.
- Общото събрание взема решенията си с явно гласуване и обикновено мнозинство, освен в случаите, когато по силата на този Устав или решение на ОС е предвидено квалифицирано мнозинство или друг ред за гласуване.
- Решенията, свързани с изменението и допълването на този Устав, приемането на вътрешните регламентиращи актове и решението за преобразуване или прекратяване на Сдружението, се вземат с мнозинство от 2/3 от всички членове.
Чл. 22. Компетентност на Общото събрание
- ОС изменя и допълва Устава и други вътрешни актове;
- Обсъжда отчета на Управителния съвет на сдружението за дейноста през изминалия период;
- Приема бюджета на сдружението;
- Набелязва перспективите за бъдещата дейност на сдружението;
- Изслушва и приема отчета на Контролния съвет;
- Избира и освобождава с обикновено мнозинство членовете на Управителния съвет на сдружението, чиито брой се гласува предварително. Измежду избраните членове на УС се избира Председател. Председателят не може да бъде преизбиран за повече от 1 последователен мандат.
- Избира с обикнобено мнозинство, членовете на Контролния съвет;
- Определя размера на годишния членски внос;
- Взема решения за откриване и закриване на клонове, за преобразуване или прекратяване на сдружението;
- Приема отчета за дейността на управителния съвет;
- Отменя решения на другите органи на сдружението, които противоречат на закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението;
- Решава къде да се проведе следващото ОС и избира председател на Организационния комитет;
- Решенията на Общото събрание са задължителни за другите органи на сдружението;
- Общото събрание може да вземе решение за прекратяване на сдружението, с квалифицирано мнозинство 2/3 от всички членове или при обявяването му в несъстоятелност.
Чл. 23. Управителен съвет
- Управителният съвет е оперативен, постоянно действащ орган на сдружението, членовете на който се избират от Общото събрание.
- Управителният съвет се състои от не по-малко от 7 лица-членове на сдружението.
- Членовете на УС се избират за срок от 2 години. До избирането на нов УС, старият продължава да изпълнява неговите функции.
- Измежду членовете на УС се избират с обикновено мнозинство Председател, научен секретар и касиер на сдружението и отговорници на съответните специализирани секции по фармакология и по клинична фармакология и терапия.
- Членовете на УС не могат да бъдат свързани лица по между си, в т.ч. съпруг/съпруга или роднини по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство – до втора степен включително.
Чл. 24. Компетентност на управителния съвет
- УС контролира спазването на разпоредбите на Устава, другите вътрешни регламентиращи актове на сдружението, организира и контролира изпълнението на решенията на Общото събрание;
- Създава при необходимост помощни органи със специфични функции, като в актовете за създаването им посочва целите и срока на функционирането им и им делегира част от правомощията си;
- Подготвя планове за изпълнение на годишната и дългосрочната програми;
- Подготвя отчет за дейността си и го внася за разглеждане от ОС;
- Определя броя и длъжностите на платени административен персонал;
- Приема и изключва членове;
- Взема решения относно дължимостта на членския внос или на имуществените вноски;
- Подготвя проект за бюджет на сдружението и контролира разходването на паричните средства;
- Взема решения по всички въпроси, които по закон или съгласно Устава не попадат в правомощията на друг орган;
- Взема решения за участие в други организации;
- Разглежда внесените пред него доклади за установени от контролните звена нарушения в дейността и взема становища и мерки по отстраняването им.
- Взема мотивирани решения за освобождаване на членове по тяхно искане или поради настъпване на прекратителните основания по чл. 16 от този устав.
Чл. 25. Председателят:
- Представлява сдружението пред трети лица и го задължава с подписа си;
- Осъществява оперативното управление на дейността, разпределя задачите, ръководи, координира и контролира изпълнението им от оторизираните лица и наетия персонал;
- Назначава и освобождава от длъжност платения оперативен/административен персонал;
- Разпорежда с имуществото и паричните средства на Сдружението при спазване изискванията на Устава и законодателството;
- Председателят има правото да извършва правни действия само след изрично решение на Управителния съвет. Липсата на такова решение не опорочава валидността на правните действия по отношение на третите лица, но председателят отговарят пред сдружението за евентуално причинените на последното вреди.
- Отчита се за дейността си пред УС и ОС;
- Свиква и ръководи заседанията на УС.
Чл. 26. При обективна невъзможност на председателя да упражнява предоставените му функции, той се замества от посочено от него лице, член на УС.
Чл. 27. Заседания на управителния съвет
(1) УС заседава най-малко веднъж на шест месеца. Заседанието се свиква от председателя с покана или по искане на 1/3 от членовете на органа.
(2) УС може да взема решения, ако на заседанието му присъстват повече от ½ от членовете му с право на глас.
(3) Присъстващо е и лице, с което има двустранна телефонна (конферентна) или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателя на заседанието.
(4) УС взема решенията си с явно гласуване и обикновено мнозинство на присъстващите членове. При равенство на гласовете „за” и „против”, гласът на председателя се удвоява.
(5) Заседанията на УС се ръководят от председателя, а в негово отсъствие от посочено от него лице, член на УС.
(6) Всички заседания се протоколират и се подписват от председателя и един от членовете, изпълняващ функцията на протоколчик, а в предвидените в устава случаи – от всички присъстващи на заседанието.
Чл. 28. Заседания на контролния съвет
(1) Общото събрание избира Контролен съвет в състав от трима членове, всеки с четиригодишен мандат. Те избират измежду тях Председател на КС;
(2) Контролният съвет осъществява контрол върху дейността на Управителния съвет и Председателя на сдружението относно изпълнение на решенията на Общото събрание, спазването на устава, закона и разходването на средствата;
(3) Контролният съвет представя пред Общото събрание ежегоден доклад за констатациите си и предложения за бъдещата работа;
(4) Свиква Общото събрание при констатирани незаконосъобразни или противоуставни актове или действия на Управителния съвет;
(5) Разглежда внесените пред него доклади за установени от УС нарушения в дейността и взема становища и мерки по отстраняването им.
(6) Взема мотивирани решения за освобождаване на членове по тяхно искане или поради настъпване на прекратителните основания.
(7) Решава казуси, които не засягат компетенцията на УС.
(8) Членовете на КС нямат право да бъдат с членове на УС, съпруг/съпруга или роднини по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство до втора степен включително.
Чл. 29. (1) Протоколите от заседанията на Общото събрание, Управителния съвет и Контролния съвет се водят в специални елекронни книги, съхранявани от председателя на УС. Членовете на сдружението и членовете на Управителния съвет могат да се запознават със съдържанието на протоколните книги и да получават преписи или извлечения от протоколите.
(2) Освен книгите по ал. 1, сдружението води:
- Книга на членовете по смисъла на чл. 19 от този устав;
- Книга за даренията, съхранявани от председателя на УС.
VII. СТРУКТУРА НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 30. Специализираните секции на сдружението – Секция по фармакология и Секция по клинична фармакология и терапевтика/терапия се изграждат на научно-професионален принцип и имат национален характер:
- Формират се при наличие на не по-малко от 8 члена и могат да включат членове и на други медицински сдружения или научни работници от близки специалности;
- Организират научни мероприятия самостоятелно или съвместно с други научни звена, институтски, катедрени, секционни и други научни съвети;
- Подържат контакти със съответните национални и международни организации и при целесъобразност членуват в тях.
- Отговорници на съответните специализирани секции се избират измежду членовете на УС по смисъла на чл. 23, ал. 4 от този устав.
VIII. ИМУЩЕСТВО
Чл. 31. Имуществото на сдружението се състои от правото на собственост и други вещни права върху основни и оборотни средства, имуществени вноски от членовете, вземания и други права в зависимост от действуващите нормативни актове.
IX. ИЗТОЧНИЦИ НА СРЕДСТВА НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 32. (1) Всички членове на сдружението са длъжни да правят имуществени вноски под формата на членски внос. Членският внос е в размер, определян с решение на Общото събрание и се заплаща един път годишно. Срокът за внасянето на членския внос е 30 октомври на текущата година.
(2) По решение на ОС членовете на сдружението могат да правят целеви вноски за постигане на определена цел, определена с устава или с решение на общото събрание. В решението си ОС определя целта, размера и начина на събиране на вноските. Решението се взема с обикновено мнозинство от членовете на сдружението.
(3) Сдружението може да получава дарения от физически и юридически лица и да сключва договори за спонсорство, участва в разработването на проекти, вкл. и такива с научноизследователска цел и такива – обект на европейско финансиране.
X. ПОКРИВАНЕ НА ЗАГУБИ
Чл. 33. При наличие на загуби според годишния счетоводен баланс ОС може да вземе решение за тяхното покриване чрез допълнителни вноски от членовете на сдружението.
Чл. 34. Разпореждането със средствата на сдружението се извършва от законния представител на сдружението или надлежно оторизирано от него лице член на УС при спазване на финансовата дисциплина и утвърдения годишен финансов план.
XI. ГОДИШНО ПРИКЛЮЧВАНЕ
ДОКУМЕНТИ ПО ГОДИШНОТО ПРИКЛЮЧВАНЕ
Чл. 35. Ежегодно до края на месец март Управителният съвет съставя за изтеклата календарна година годишен финансов отчет и доклад за дейността и ги представя на независими одитори в предвидените от закона случаи.
СЪДЪРЖАНИЕ НА ОТЧЕТА ЗА ДЕЙНОСТТА
Чл. 36. В отчета за дейността се описва протичането на дейността и състоянието на сдружението и се разяснява годишният финансов отчет.
НАЗНАЧАВАНЕ НА НЕЗАВИСИМИ ОДИТОРИ
Чл. 37. (1) В случаите, когато законът изисква осъществяването на задължителен независим одит, регистрираните одитори се определят от Общото събрание.
(2) Когато Общото събрание не е избрало регистриран одитор до изтичане на календарната година, той се назначава от Управителния съвет.
ПРИЕМАНЕ НА ГОДИШНОТО ПРИКЛЮЧВАНЕ
Чл. 38. Годишният финансов отчет, отчетът за дейността и докладът на регистрирания одитор се приемат от Управителния съвет, след което се внасят за разискване на свиканото за целта редовно Общо събрание.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ОТЧЕТНА ИНФОРМАЦИЯ
Чл. 39. Съгласно разпоредбите Закона за счетоводството, сдружението ще изготвя отчетна информация при спазване на принципите за откритост, достоверност и своевременност.
XII. ПРЕКРАТЯВАНЕ И ЛИКВИДАЦИЯ
ОСНОВАНИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ
Чл. 40. Сдружението се прекратява:
- по решение на Общото събрание;
- при обявяването му в несъстоятелност;
- с решение на окръжния съд по седалището на сдружението в определените от ЗЮЛНЦ случаи.
ЛИКВИДАЦИЯ
Чл. 41. (1) При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация, освен в случаите на преобразуване на сдружението.
(2) Ликвидацията се извършва от Управителния съвет на сдружението. Той извършва предвидените от Търговския закон действия по ликвидация на сдружението, осребряване на неговото имущество и удовлетворяване на кредиторите на сдружението.
(3) Лицата, придобили имущество съгласно предходната алинея, отговарят за задълженията на сдружението до размера на придобитото.
(4) Общината по седалището на сдружението е универсален правоприемник на всички активи от имуществото на сдружението след удовлетворяване на кредиторите му при ликвидация.
XIII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 42. За всички, неупоменати в този Устав въпроси се прилага Закона за юридическите лица с нестопанска цел и общото гражданско законодателство.
Чл. 43. Уставът на сдружението може да се променя само от ОС при мнозинство от 2/3 от делегатите.
Чл. 44. Настоящият Устав е приет от Учредителното събрание на сдружение „Българското дружество по фармакология, клинична фармакология и терапия“, което е проведено на 01.10.2022 и е подписан от учредителите.